The Godfather Of Danish Magic
af Peter Jakobsen d. 12. januar 2010 i Joachim SolbergnameOm trylleskolen
Så er der en enestående chance for privatundervisning i trylleri af Joachim Solberg.
Jeg kan ikke anbefale ham nok.
Joachim er den tryllekunstner, der har snydt mig oftest på den seje måde. Selv om jeg kender hans hemmeligheder, så bliver jeg væltet om kuld hver gang af hans tekniske kunnen, hans misdirection og hans evne til at gøre selv simple trylletricks magiske.
Og jeg er ikke ene om at værdsætte hans færdigheder. Stor set alle dygtige tryllekunstnere i DK har på et tidspunkt været i hænderne på Joachim Solberg. F.eks er alle lærer på trylleskolen blevet undervist af Joachim på et tidspunkt i deres karriere.
Han er en suveræn lærer og holder ingen hemmeligheder tilbage. Du lærer det bedste af det bedste fra ham. Joachims trylleri er i verdensklasse og nu har du mulighed for at lære direkte fra mesteren.
Sted: På sin privatadresse i Virum 3 dage i januar.
Emner: Reb, kort, close-up trylleri. Hver workshop varer et par timer.
Pris: 300 kroner for første og derefter 250 per workshop.
Kontakt: joachim@solberg.dk
Facebooksider der beskriver de forskellige workshops.
Du skal være logget ind for at læse dem….
Datoerne er fjernet. Workshops er afholdt, men Joachim holder nye…





Et rigtigt godt tiltag med en trylleskole, noget jeg har søgt i årevis. Desværre er jeg på Nordgrønland, men kan heldigvis over internernettet følge slagets gang.
Har prøvet lidt trylleri for de grønlandske børn. – De er meget pågående og vil undersøge lommer og alting ved tørklædeforsvinding.
Forvandlings og produktionsnumre ville være sagen, men dem finder jeg meget få, eller ingen af i trylleforretningerne. – Cigaret gennem massiv mønt er savnet.
Øv – jeg har ikke tid i Januar – hvornår genneføres næste event ?
Ups, det har du ret i .. Datoer bliver rettet NU..tak.
Er der ikke noget galt med datoerne? D. 13.1 er da f.eks. ikke en lørdag.